Monster Moto Shield VNH2SP30 Motor Driver 14A (Peak 30A)
Shopping Cart
Your cart is currently empty.
Return to shop
  • Voltage Max: 16V
  • Maximum current rating: 30 A
  • Practical Continuous Current: 14 A
  • Current sensing available to Arduino analog pin
  • MOSFET on-resistance: 34 mΩ
  • Maximum PWM frequency: 10 kHz
  • Thermal Shutdown
  • Undervoltage and Overvoltage shutdown.
Monster Moto Shield VNH2SP30 Motor Driver 14A (Peak 30A) is essentially a ramped-up version of our Ardumoto motor driver shield. For this Monster Moto Shield, we’ve replaced the L298 H-bridge with a pair of VNH2SP30  full-bridge motor drivers.
We’ve also beefed up the support circuitry so this board is capable of driving a pair of high-current motors! The VIN and motor out are pitched for our 5mm screw terminals (not included), making it easy to connect larger gauge wires.
Note:
When using this board in extreme high-demand applications it may be necessary to improve thermal performance with a heat-sink or fan and to solder the wires directly to the board instead of using a screw terminal (in addition to the myriad other complications present in a high-current system) However, when using the board at currents up to 6A the chips will barely become noticeably warm.
Features
  • MOSFET on-resistance: 34 mΩ (per leg)
  • Thermal Shutdown
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Monster Moto Shield VNH2SP30 Motor Driver 14A (Peak 30A)”