GY-BME280-3.3 Precision Altimeter Atmospheric Pressure Sensor Module
Shopping Cart
Your cart is currently empty.
Return to shop
  • Comes with the BME280 sensor.
  • Pressure accuracy of ±1 hPa.
  • Temperature accuracy ±1.0°C.
  • Altimeter accuracy ±1 meter.
  • Humidity: +-3%
The board has selectable I2C address jumper (solder link GS2), I2C pull-up resistors, 7 pin header 2.54mm, and two mounting holes 3.5mm.
Default setting of the board; single power rail Vdd=Vdd_IO (solder link GS1), pull-ups resistors (R2, R3) 10k, protocol selector resistor 0ohm (R1), decoupling capacitors 0.1uF on both power supply pins Vdd & Vdd_IO.
If you connect board to both power rails VDD_IO 1.8V and VDD 3.3V be sure to remove the power rail jumper GS1!
Features
  • Package 2.5 mm x 2.5 mm x 0.93 mm metal lid LGA
  • Digital interface I2C (up to 3.4 MHz) and SPI (3 and 4 wire, up to 10 MHz)
  • Supply voltage VDD main supply voltage range: 1.71 V to 3.6 V
  • VDDIO interface voltage range: 1.2 V to 3.6 V
  • Current consumption 1.8 uA @ 1 Hz humidity and temperature
  • 2.8 uA @ 1 Hz pressure and temperature
  • 3.6 uA @ 1 Hz humidity, pressure and temperature