AMS1117-3.3V, 1A, SOT-223 Voltage Regulator IC (Pack of 5 ICs)
Shopping Cart
Your cart is currently empty.
Return to shop
  • Low dropout voltage
  • Load regulation: 0.2% typical
  • Optimized for Low Voltage
  • On-chip thermal limiting
  • Built-in thermal shutdown
  • Good noise rejection
Category:
AMS1117-3.3V 1A SOT-223 Voltage Regulator IC (Pack of 5 ICs) is a series of low dropout three -terminal regulators with a dropout of 3.3V at 1A load current. AMS 1117 features a very low standby current 2mA compared to 5mA of a competitor. Other than a fixed version, Vout = 1.2V, 1.5V, 1.8V, 2.5V, 3.3V, 5V, and 12V, AMS1117 has an adjustable version, which can provide an output voltage from 1.25 to 12V with only two external resistors.
Schematics:Ams1117 4
Features
  • Low dropout voltage
  • Optimized for Low Voltage
  • On-chip thermal limiting
  • Built-in thermal shutdown
  • Good noise rejection
  • Standard SOT-223 and TO-252 packages
  • Three-terminal adjustable or fixed low dropout
Application
  • High-Efficiency Linear Regulators
  • Post Regulators for Switching Supplies
  • 5V to 3.3V Linear Regulator
  • Battery Chargers
  • Active SCSI Terminators
  • Power Management for Notebook
  • Battery Powered Instrumentation
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “AMS1117-3.3V, 1A, SOT-223 Voltage Regulator IC (Pack of 5 ICs)”